Pack 383 History

Pack 383 has a long history and here is a list of our Cubmasters

Cubmasters

Dave Markel (2019-present)

Rob Beasley (2018-2019)

Brian Weselak (2014 - 2018)

Bob Socolich (2012 - 2014) 

James Hanson (2010 - 2012)

Jim Sifferly (2008 - 2010)

Steve Moon (2005 - 2008)

Joe Mueller (2003 - 2005)

Dave Loseke (1996 - 2003)

Peter Van Houten (1992-1996)

Assistant Cubmasters

Rob Beasley (2019 - present)

Brian Weselak (2018 - 2019)

Shane LaBelle (2014 - 2018)

Brian Weselak (2013 - 2014)

Bob Socolich (2010 - 2012)

Joe Loseke (2010 - 2011, Pack 383 Scout, Troop 419 Eagle Scout)

James Hanson (2008 - 2010)

Trey McClanahan (2010)

Jim Sifferle (2006 - 2008)

The Den Leaders

2019 - Kevin Sturmer, Jennifer Greiner, Ray Collett, Angela Richard, David Yates, Greg Brewood, TBD

2018 - Mike Peel, Kevin Sturmer, Jennifer Greiner, Ray Collett, Angela Richard, David Yates, Greg Brewood

2017 - Byron Potter, Mike Peel, Kevin Sturmer, Ray Collett, David Yates

2016 - Chris Bartlett, Byron Potter, Mike Peel, Kevin Sturmer, Ray Collett

2015 - Bob Socolich, Steve Hankel, Chris Bartlett, Byron Potter, Mike Peel

2014 - Bob Socolich, Steve Hankel, Chris Bartlett, Byron Potter, Mike Peel

2013 - Mary Eileen Barr, Bob Socolich, Steve Hankel, Chris Bartlett, Byron Potter

2012 - Jennifer Guymon, Steve Gunther, Laura Richter, Mary Eileen Barr, Michael Richter, Steve Hankel, Tony Halford.

2011 - Sean Browning, Jennifer Guymon, Steve Gunther, Laura Richter, Mary Eileen Barr, Michael Richter, Steve Hankel, Tony Halford.

2010 - Kim McWhirter, Sean Browning, Jennifer Guymon, Steve Gunther, Alicia McCallen, Mary Eileen Barr, Bob Socolich, Michael Richter.

2009 - Misty Cassidy, Kim McWhirter, Kevin McWhirter, James Hanson, Russell Owen, Jennifer Guymon, Steve Gunther.

2008 - Martin McClendon, Kim McWhirter, Marci Ankerson, Misty Cassidy, Trey McClanahan, Kevin McWhirter, James Hanson.

2007 - Bill Kiefel, Terri Bowers, Rob Candioglos, Chris Pellissier, Martin McLendon, Kim McWhirter, Marci Ankerson, Misty Cassidy.

fdacf8c5fbc75e2c41a26e76d685b613.jpg

Committee Members

2019 - Kevin Sturmer, Charlene Yates, Lisa Boyle, Angel Bigger, Chris Smith, Joseph Russ, Steve Roitstein, Tyler Hake

2012 - Tom Barr, Damon Gentry, Tammy Eck, Rex Morris, Christie Emerson.

2011 - Tom Barr, Russell Owen, Neal Tollisen, Damon Gentry, Tammy Eck, Rex Morris, Cindy Owen.

2010 - Russell Owen, Tom Barr, Neal Tollisen, Tammy Eck, Mike Rizzo, Rex Morris, Cindy Owen.

2009 - Brian Daellenbach, Trey McClanahan, Neal Tollisen, Joy Sifferle, Tammy Eck, Pat Duke, Kellie Helm, Deborah VanDetta.

2008 - Brian Daellenbach, Trey McClanahan, Neal Tollisen, Joy Sifferle, Tammy Eck, Pat Duke, Kellie Helm, Deborah VanDetta.

2007 - Brian Daellenbach, Lylet Moon, Joy Sifferle, Pat Duke, Marci Ankerson.

2006 - Terri Bowers, Brian Daellenbach, Lylet Moon, Joy Sifferle.


Pack 383 Eagle Honor Roll

Kris Van Houten – Troop 419 – 04/14/99

Adam Aschenbach – Troop 419 – 10/24/01

Tyler Holmgren – Troop 419 – 12/01/02

Drew Davis – Troop 419 – 08/10/03

Chris Verlinden – Troop 419 – 01/14/04

Patrick Jacks – Troop 419 – 05/12/04

Alex Lilla – Troop 419 – 06/02/04

Joseph Cardenas – Troop 419 – 06/23/04

Jason Bowlsby – Troop 419 – 09/08/04

Frank Alegria – Troop 419 – 09/22/04

Aaron Nash – Troop 419 – 04/13/05

Andy Nichols – Troop 419 – 06/01/05

Dan Seger – Troop 419 – 08/23/06

T. J. Barr – Troop 419 – 07/11/07

Adam Bowlsby – Troop 419 – 07/24/07

Erik Cook – Troop 419 – 01/23/08

Justin Finchem – Troop 419 – 01/07/09

Joe Loseke – Troop 419 – 02/08/10

Jack Barr – Troop 419 – 02/16/10

Connor Bohan – Troop 419 – 07/06/10